National Conferences
National Presidents
Member of the Year*
Lifetime Achievement Award*
Pearson Person of the Year*
Young Member of the Year*
President's Award*
Section Awards*
Section Chartering Dates
50th Anniversary Book
scanner archives
ASHE History Time Line
*Award descriptions
ASHE National Conferences
Year Host Date Location
2023 Georgia June 8 – 10, 2023 Atlanta, GA
2022 Central Ohio May 11-15, 2022 Columbus, OH
2021 NE Penn, East Penn & Delaware Valley May 25-27, 2021 Virtual Conference
2020 Carolina Triangle Not Held Awarded in 2024
2019 Middle Tennessee May 8-12, 2019 Nashville, TN
2018 Lake Erie May17-20, 2018 Cleveland, OH
2017 New York Metro June 14-18, 2017 New York, NY
2016 Pittsburgh May 18-22, 2016 Pittsburgh, PA
2015 Chesapeake May 27-31, 2015 Baltimore, Md
2014 Central Dacotah June 11-15, 2014 Bismark, ND
2013 Central NY& Albany June 5-8, 2013 Lake Placid, NY
2012 Southwest Penn June 7-10, 2012 Champion, PA
2011 Southeast Region June 22-26, 2011 Orlando, FL
2010 Region 1 June 9-13, 2010 Cincinnati, OH
2009 Region 8 June 3-7, 2009 Atlanta, GA
2008 Region 4 (50th anniversary) June 11-15, 2008 Hershey, PA
2007 Region 6 May, 20-24, 2007 Atlantic City, NJ
2006 Region 7 June 1-4, 2006 Williamsburg, VA
2005 Pittsburgh June 2-5, 2005 Pittsburgh, PA
2004 Region 9 June 16-20, 2004 Jacksonville, FL
2003 Region 1 May 29-June 1, 2003 Akron, OH
2002 Franklin June 5-9, 2002 Erie, PA
2001 Southwest Penn May 7-10, 2001 Champion, PA
2000 Central Dacotah June 28-July 1, 2000 Bismarck, ND
1999 Carolina Triangle May 16-30, 1999 Asheville, NC
1998 Harrisburg May 14-17, 1998 Lancaster, PA
1997 Delaware Valley May 15-17, 1997 Valley Forge, PA
1996 Central Florida June 26-29, 1996 Orlando, FL
1995 Pittsburgh May 18-21, 1995 Pittsburgh, PA
1994 Southern NJ May 18-21, 1994 Atlantic City, NJ
1993 Chesapeake April 29-May 2, 1993 Baltimore, MD
1992 Central Ohio May 14-17, 1992 Columbus, OH
1991 North East Penn May 16-19, 1991 White Haven, PA
1990 Altoona June 6-7, 1990 Altoona, PA
1989 Southwest Penn May 18-21, 1989 Uniontown, PA
1988 Harrisburg May 12-15, 1988 Harrisburg, PA
1987 East Penn May 14-17, 1987 Allentown, PA
1986 Cuyahoga Valley May 15-18, 1986 Fairlawn, OH
1985 Delaware Valley May 16-19, 1985 King of Prussia, PA
1984 Pittsburgh May 17-20, 1984 Greensburg, PA
1983 Altoona (25th anniversary) May 12-15, 1983 Bedford, PA
1982 Williamsport May 13-16, 1982 Williamsport, PA
1981 Franklin May 14-17, 1981 W. Middlesex, PA
1980 Northeast Penn May 15-18, 1980 White Haven, PA
1979 Harrisburg May 17-22, 1979 Hershey, PA
1978 Southwest Penn May 18-21, 1978 Morgantown, WV
1977 East Penn May 19-22, 1977 Pocono Manor, PA
1976 Altoona May 13-16, 1976 Bedford, PA
1975 Delaware Valley May 15-18, 1975 Philadelphia, PA
1974 Pittsburgh May 23-26, 1974 Champion, PA
1973 Williamsport May 17-20, 1973 Williamsport, PA
1972 Franklin May 18-20, 1972 Titusville, PA
1971 Northeast Penn May 20-23, 1971 Tamiment, PA
1970 Harrisburg May 8-10, 1970 Hershey, PA
1969 Pittsburgh May 24-25, 1969 Champion, PA
1968 Delaware Valley 25-May Philadelphia, PA
1967 East Penn May 13, 1967 Pocono Manor, PA
1966 Franklin May 21, 1966 Erie, PA
1965 National ASHE May 15, 1965 Harrisburg, PA
1964 National ASHE May 23, 1964 State College, PA
1963 National ASHE May 25, 1963 Bedford, PA
1962 Board of Directors No designated “Annual Meeting”
1961 Annual Meeting May 8, 1961 Harrisburg, PA
1960 Annual Meeting May 16, 1960 Harrisburg, PA
1959 Annual Meeting February 9, 1959 Harrisburg, PA
1958 Charter Dinner June 17, 1958 Mechanicsburg, PA
1957 Formation Meeting April 29, 1957 Harrisburg, PA
To top
ASHE National Past Presidents
Year Name Section
2023-2024 Stan Harris, PE Triko Valley
2022-2023 Leigh Lilla, PE Tampa Bay
2020-2022 Tim Matthews, PE Georgia
2019-2020 Michael Hurtt, PE Albany
2018-2019 Richard Cochrane, PE North East Penn
2017-2018 Greg Dutton, PE Central Florida
2016-2017 Larry Ridlen, PE Middle Tennessee
2015-2016 Robert Hochevar, PE Cuyahoga Valley
2014-2015 Samir Mody, PE Southern NJ/NY Metro
2013-2014 Thomas S. Morisi Altoona
2012-2013 Frank O’Hare, PE/PS Central Ohio
2011-2012 Calvin Leggett, PE Carolina Triangle
2010-2011 John L. Hetrick, PE Mid-Allegheny
2009-2010 Kevin Duris, PE Pittsburgh
2008-2009 Richard Clifton, PE Greater Hampton Roads
2007-2008 Perry M. Schweiss, PE Southwest Penn
2006-2007 Richard S. Prentice Delaware Valley
2005-2006 Ronald Purvis, PE * Potomac
2004-2005 Rodney R. Pello, PE North Central NJ
2003-2004 David W. Jones, PE Central Ohio
2002-2003 Sandra Ivory Altoona
2001-2002 Cooper E. Curtis* Central Florida
2000-2001 Domenic M. Piccolomini,PLS Southwest Penn
1999-2000 Charles L. Flowe, PE Carolina Triangle
1998-1999 James W. Charles ,PE * Southern NJ
1997-1998 Pasquale A. Dougherty, PE* Delaware Valley
1996-1997 David A. Greenwood, PE Chesapeake
1995-1996 Thomas J. Haslett, PE Franklin
1994-1995 Raymond A. Petrucci, PE First State
1993-1994 Roland A. Nessilinger, PE Central Ohio
1992-1993 Albert W. Kozel, Jr. PE Pittsburgh
1991-1992 Samuel H. Callisto, PE Altoona
1990-1991 Stephen B. Lester, PE Delaware Valley
1989-1990 Matthew J. McTish, PE* East Penn
1988-1989 Michael J. Suich Franklin
1987-1988 Ronald E. Springman, PE Williamsport
1986-1987 G. Michael Tiani Pittsburgh
1985-1986 William H. Allen, PE* Delaware Valley
1984-1985 Charles E. Luff* Cuyahoga Valley
1983-1984 Warren A. Miller* Altoona
1982-1983 J.Dixon Earley, PE* Harrisburg
1981-1982 Charles Sincavage, PE East Penn
1980-1981 Gene G. Smith, PE,RS * Franklin
1979-1980 George J. Parrs, PE North East Penn
1978-1979 Joseph C. Martinelli Southwest Penn
1977-1978 Harold C. Poulson, PE* Harrisburg
1976-1977 John DeRoss * Pittsburgh
1975-1976 Atwood Welker, Jr. PE Williamsport
1974-1975 Robert E. Yeager, RS* Altoona
1973-1974 James Weaver, Sr.* Pittsburgh
1972-1973 Donald Rimmer * Harrisburg
1971-1972 John Leapson Jr, PE Delaware Valley
1970-1971 Robert Martzell, PE * Harrisburg
1969-1970 Robert Kepner, PE * Clearfield
1968-1969 C.J. Wachter Jr. * East Penn
1967-1968 James R. Barnicle, PE* Franklin
1966-1967 Walter H. Burke, PE * Harrisburg
1965-1966 John P. Rutter, PE Harrisburg
1964-1965 John P. Rutter, PE Harrisburg
1963-1964 Donald R. Conrad, PE * Clearfield
1962-1963 Russel Horn, PE* Harrisburg
1961-1962 Ray Grove* Harrisburg
1960-1961 C.Edward Swartz, PE* Harrisburg
1959-1960 Robert L. Keller, PE* Harrisburg
*Deceased
To top
ASHE National Member of the Year
Year Name Section
2023 Mindy Sanders, PE Georgia
2022 James Barr, PE Phoenix Sonoran
2021 No Award
2020 Mr. Richard Grubb Southern New Jersey
2019 Donna McQuade Northeast Florida
2018 James Shea, PE, PTOE Lake Erie
2017 Dawn Fortuna, AICP Phoenix Sonoran
2016 No Award
2015 Caroline F. Duffy, PE Triko Valley
2014 Timothy W. Matthews, PE Georgia
2013 Perry M. Schweiss, PE Southwest Penn
2012 Charles T. Liggett Central New York
2011 John A. Derr, PE Phoenix Sonoran
2010 Samir Mody, PE Southern New Jersey
2009 Jacklyn VanderPol Central Florida
To top
Shirley Stuttler Lifetime Achievement Award
Year Name Section
2023 Andrew Bitner, PE-PLS Harrisburg
2022 Samir Mody, PE Southern New Jersey
2021 David A. Greenwood, PE Chesapeake
2020 Charles L. Flowe,PE Carolina Triangle
2019 Calvin Leggett, PE Carolina Triangle
2018 Gerald “Jerry” Pitzer, PE Pittsburgh
2017 David W. Jones, PE Central Ohio
2016 Jeffrey Sievers Central Florida
2015 Sandra K. Ivory Altoona
2014 Rodney Pello, PE North Central New Jersey
2013 Richard S. Prentice Delaware Valley
2012 Tamara “Tammy” A. Johnson Pittsburgh
To top
Pearson Person of the Year
Year Name
2023 Meg Pirkle, PE
2022 Jack Marchbanks, PhD
2021 Richard N. Cochrane, PE
2020 Dr. Eugene A. Conti Jr.
2019 Paul Degges, PE
2018 Christopher Runyan
2017 Robert Collyer, PE
2016 Barry Schoch, PE
2015 Michael M. Ryan, PE
2014 DeLane Meier, PE
2013 Richard E. Stees, PLS
2012 Frank J. Kempf Jr., PE
2011 Marvin G. Murphy
2010 James Jurgensen, Sr
2009 Thomas D. Moreland,PE
2008 Russell E. Horn Sr, PE
2007 Jack Lettiere
2006 Raymond Pethtel
2005 Senator J. Barry Stout
2004 Thomas F. Barry Jr., PE
2003 Michael H. Dufalla
2002 Thomas Ridge
2001 Wayne Shackelford
2000 Roland Nesslinger
1999 no award
1998 Ben G. Watts
1997 Marshall W. Moore
1996 Kenneth Affterton
1995 Ronald Zook
1994 Ellis S. Vieser
1993 William J. Miller
1992 Francis Francois
1991 John P. Rutter, PE
1990 Wayne Kauble, PE
1989 B.J. Smith
1988 Denver Collins, Jr.
1987 Kenneth Larson Jr, PE
1986 Warren Smith
1985 David Sims,PE
1984 Drew Lewis
1983 John Graham Jr., PE
1982 Thomas Larson, PE
1981 Robert Hirschman
1980 W. Guy Gunn
1979 Rep. Doug Walgren
1978 Wilmer Eidermiller
1977 William C.M. Butler, Jr
1976 Rep. “Bud” Shuster
1975 Donald Stabler, PE
1974 Jacob Kassab
To top
Young Member of the Year Award
Year Name Section
2023 Lauren Havener Chesapeake
2022 Emily Preston, PE Central Ohio
2021 Danille K. DeMeza Northeast Florida
2020 Denila Deliallisi,PE Chesapeake
2019 Lauren Campos Central Florida
2018 Amanda Laufleur Chesapeake
2017 Whitney Stevens Tampa Bay
2016 John Caperilla Delaware Valley
2015 Timothy Belcher Potomac
2014 Vanessa Fritsch Triko Valley
2013 Patrick J. Herl Central Ohio
2012 Kathryn E. Power,PE Pittsburgh
2011 Yung Koprowski Phoenix Sonoran
2010 Barbara Jordan, PE Central Ohio
2009 Jill Kaempf Georgia
To top
President’s Award
Year Name
2023 Kathryn Fink, PE
2022 Melissa Boyles
2021 Rachel R. Gentry, PE
2020 Amanda Schumacher
2019 Lynelle Flowe
2018 Tammy L. Farrell
2017 Charles L. Flowe, PE
2016 David Greenwood, PE
2015 Jennifer Yoder
2014 Nikki G. Parris, PE
2013 Jacob A. Morisi
2012 Gerald J. Pitzer, PE
2011 Shirley Stuttler
2010 Thomas Morisi & Craig Rock
2009 Calvin Leggett, PE
2008 Sandra K. Ivory
2007 David Jones, PE & Andrew Stasek
2006 No award given
2005 David Jones, PE & Michael Hershey, PE
2004 Al Algazi, PE & Richard Prentice
2003 Diane Conner & Mariann Yeager
2002 Evelyn Curtis
2001 No award given
2000 Pasquale A. Dougherty, PE
1999 Roland Nesslinger, PE
1998 Lisle E. Williams, PE
1997 Albert W. Kozel, Jr. PE
1996 No award given
1995 Michael Martin, PE
1994 James W. Charles, PE
1993 Roland Nesslinger, PE
1992 Robert E. Yeager, RS
1991 No award given
1990 Raymond Petrucci, PE
1989 Al Kozel
1988 No award given
1987 Stephen B. Lester, PE
1986 John DeRenzo
1985 Matthew J. McTish, PE
1984 Terence D. Conner, PE
1983 Delaware Valley Section
1982 Robert E. Yeager, RS
1981 Charles Luff
1980 No award given
1979 Robert Stallknecht, PE
1978 Gene G. Smith, PE
1977 Robert M. Sherr, PE
To top